تبلیغات
یا حضرت امام علی ع

یا حضرت امام علی ع

***همه چیز درباره اسم اعظم خداوند***
در روایات بسیار آمده است كه خداوند دارای 99 اسم است. هر كس او را به این نام بخواند دعایش مستجاب می‏شود. و هر كس آن‏ها را بشمارد اهل بهشت است، مانند روایتی كه صدوق رحمةالله علیه در كتاب توحید از امام صادق(ع) از پدرانش (ع) از امام علی(ع) نقل كرده كه حضرت از رسول خدا روایت كرده "ان لله تبارك و تعالی تسعة وتسعین اسماً . من احصاها دخل الجنة." برای خداوند تبارك و تعالی در برخی از دعا یكهزار اسم ذكر شده است با این حال اگر روایات 99 اسم برای خداوند ذكر كرده می‏فهمیم 99 اسم اعظم اسماء و صفات الهی است.


بعضی از اسامی :
الله، واحد، احد، صمد، اول، آخر، سمیع، بصیر، قدیر، قادر، علی، اعلی،علیم، حلیم، رحمان، رحیم، رازق، غور، غنی، قوی، قیوم و...گفتنی است: منظور خواندن خدا به این نام‏ها، یا شمارش آن اسماء این نیست كه هر كسی این نام‏ها را به زبان جاری كند یا آن‏ها را بشمارد، سعادت‏مند و مستجابالدعوة و اهل بهشت است، بلكه هدف این است كه به این نام‏ها ایمان آورده و پرتوی ازمفاهیم آن را در وجود خود منعكس نماید، مثلاً مفهوم قادر، قوی، قیوم، رحمان، رحیم،عالم، غفور، و غنی و... را در وجود خویش منعكس كند.در قرآن مجید می‏خوانیم: قال الذی عنده علم من الكتاب. آن كه بعضی ازعلم كتاب پیشش بود گفت و در آیه دیگر می‏خوانیم: قل كفی بالله شهیداً بینی وبینكم و من عنده علم الكتاب؛ بگو گواهی خداند كفایت می‏كند بین من و كسی كه علم كل كتاب پیش اوست و بین شما. (توجه، علم من الكتاب جزئی است و علم الكتاب كلی )


ابو سعید خدری می‏گوید: از پیغمبر اكرم(ص) درباره معنای این دو نوع پرسیدم فرمود: مراد از، الذی عنده علم من الكتاب برادرم آصف بنبرخیا وزیر حضرت سلیمان است و منظور (و من عنده علم الكتاب )برادرم علی بن ابیطالب است؟


از این دو تعبیر می‏فهمیم بین كسانی كه دارای اسم اعظم الهی هستند تفاوت است یك دسته جزئی و دسته دیگر كلی.


از این رو در روایات آمده است: اسم اعظم الهی هفتاد و سه حرف دارد، درنزد آصف بن برخیا با این كه امر خارق العاده بزرگی انجام تنها یك حرفش بوده است ودرنزد ماه امامان 72 حرف می‏باشد.
 
 
تعداد اسم اعظم الهى چند عدد است ؟
ازآیات قرآنى تعداد خاصى ثابت نمى شود بلكه از آیاتى نظیر : اللّه لا اله الا هولهالاسماء الحسنى ( طه / 8 ) و و للّه الاسماء الحسنى فادعوه بها ( اعراف / 180)استفاده مى شود كه هر اسم نیكویى در جهان براى خداوند است وتعداد آنها محدود نیست.البته در قرآن كریم 127 اسم از اسماى الهى ذكر شده است.
 
......................
 
 
 
 

[ شنبه 3 مهر 1389 ] [ 12:44 ب.ظ ] [ ن غ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

گفت یا علی(ع)؛عشق آغاز شد.

گفت یا زهرا(س)؛سوز آغاز شد.

و چه سریست بین عشق و سوز؟

شاید همان قصه شمع و پروانه باشد که حکایت نور است و سوختن؛

http://www.eteghadat.com/forum/forum-f18/topic-t8250.html

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب